Zhodnotenie prípravy a dosiahnutých výsledkov
Autor: Jiří Mikoláš | 18. 07. 2023Prečítaný: 483x
plavcov Pk Martin v letnej sezóne 2023

ZHODNOTENIE PRÍPRAVY A DOSIAHNUTÝCH VÝSLEDKOV PLAVCOV PLAVECKÉHO KUBU MARTIN V LETNEJ SEZÓNE 2023.

Vyvrcholením letnej sezóny 2023 bola séria majstrovstiev SR v plávaní na 50m bazéne, a to v nasledovných vekových kategóriach:

Majstrovstvá SR mladších žiakov konané od 16.6. do 18.6.2023 v Štúrove

Majstrovstvá SR starších žiakov  konané od 23.6. do 25.6. 2023 v Poprade

Majstrovstvá SR OPEN a juniorov konané od 9.6. do 11.6.2023 v Šamoríne

Plavci Pk Martin sa zúčastnili všetkých troch uvedených majstrovstiev.

Príprava prebiehala v dvoch fázach.

Prvá fáza sa realizovala formou dvojfázových tréningov na krytom bazéne Sunny v Martine a druhá časť sa uskutočnila v Šamoríne, pričom sa primárne využíval 50m bazén.

Naplánovanie aj realizáciu týchto sústredení vykonali pre žiakov trénerka Mikolášová a a pre juniorov tréner Mikoláš.

Majstrovstiev SR mladších žiakov sa zúčastnilo 19 plavcov z Pk Martin.

Celkovo vybojovali 30 medailí, z toho  17 zlatých, 5 strieborných a 8 bronzových. V medailovej štatistike klubov týmto Pk Martin obsadil 1. miesto.

Výraznými osobnosťami týchto majstrovstiev boli zverenci trénerky Mikolášovej a to Tomáš Mičo a Tea Hlavajová . Tomáš bol, dá sa povedať, najvýraznejšou osobnosťou týchto majstrovstiev so ziskom 11 zlatých medailí. Tea zvíťazila 6x, 2x bola druhá, raz tretia a raz štvrtá. Ivan Bela bol raz druhý a raz tretí a Simona Štrbáková raz druhá.

Je potešitelné, že aj zverenci trénerky Hlavňovej boli medailovo úspešní. Darina Belová vybojovala dve bronzové medaile, Milan Jelšovský jednu bronzovú a Dorota Lejová taktiež jednu bronzovú medailu.

Majstrovstiev SR starších žiakov sa zúčastnilo 14 plavcov z Pk Martin.

Celkovo vybojovali 27 medailí, z toho  12 zlatých, 8 strieborných a 7 bronzových. V medailovej štatistike klubov Pk Martin obsadil 2. miesto.

O túto medailovú žatvu sa pričinili zverenci trénerky Mikolášovej a to Stela Vytykačová, Kristína Novinská, Zuzana Poloncová, Marek Machovčák  a Dávid Reich.  Výrazne najlepšie výkony podala Stela Vytykačová keď z desiatich štartov v deviatich získala titul majstra SR a raz bola druhá. Kristína Novinská štartovala v ôsmych disciplínach a vždy skončila v prvej trojke. Získala 2 zlaté, 4 strieborné a 2 bronzové. Zuzana Poloncová sa presadila v prsiarskych disciplínach. Na 100m prsia bola druhá a na 200m prsia skončila tretia, hneď za klubovými kolegyňami Vytykačovou a Novinskou, čo znamenalo že v disciplíne 200m prsia Martinčanky získali prvé tri pódiové miesta.

Z chlapcov si najlepšie viedol Dávid Reich. Získal jednu zlatú, jednu striebornú a dve bronzové medaile. Marek Machovčák získal jednu striebornú a jednu bronzovú medailu.

Majstrovstiev SR OPEN a juniorov sa zúčastnilo 10 juniorov z Pk Martin, zverencov trénera Mikoláša.

Celkovo sa majstrovstiev zúčastnilo 437 plavcov z 56 klubov. V kategórii Open súťažili juniori spolu so seniormi. Za Pk Martin súťažili len juniori, preto každý postup do finále sa dá považovať za úspech.

Celkovo v kategórii OPEN Martinčania vybojovali 4 medaile, z toho 1 zlatú, 1 striebornú a 2 bronzové.

Zlatú medailu vo finále si vybojovala Laura Gruchaľáková v disciplíne 200m polohový pretek.

Striebornú medailu v disciplíne 400m polohový pretek v kategórii OPEN získala tiež Laura Gruchaľáková.

Richard Púček v disciplíne 400m polohový pretek v kategórii OPEN obsadil tretie miesto a Richard Reich v disciplíne 200m motýlik tiež tretie miesto.

Do finále postúpili nasledovní Martinčania:  Ema Mária Chromiaková – 5x, Nela Gomolová – 3x, Andrea Horváthová – 2x, Laura Gruchaľáková – 4x, Matej Liptai – 2x, Natália Novotná – 2x,  Richard Púček – 2x, Richard Reich – 2x, AdamČernák – 2x

V kategórii starších juniorov – chlapcov Martinčania vybojovali 5 medailí, z toho  3 zlaté, a 2 strieborné. V medailovej štatistike klubov  Pk Martin obsadil 3. miesto.

Richard Púček vybojoval 3 zlaté medaile v disciplínach 200 motýlik, 200 polohový pretek a 400 polohový pretek.

Richard Reich získal 2 strieborné medaile v disciplíne 200 motýlik a 400 polohový pretek.

V kategórii starších junioriek – dievčat Martinčanky vybojovali 5 medailí, z toho  3 zlaté, a 2 bronzové. V medailovej štatistike klubov Pk Martin obsadil 3. miesto.

Všetky tieto medaile získala Laura Gruchaľáková - 3 zlaté medaile v disciplínach 200 motýlik, 200 polohový pretek a 400 polohový pretek a  2 bronzové medaile v disciplínach 100 znak a 50 prsia.

V kategórii mladších juniorov – chlapcov Martinčania vybojovali 3 medaile, z toho  1 zlatú a 2 strieborné.

Všetky tieto medaile získal Adam Černák. Zlato získal v disciplíne 100 motýlik a striebro v disciplínach  200 motýlik a 400 polohový pretek.

V kategórii mladších junioriek – dievčat Martinčanky vybojovali 1 bronzovú medailu. V medailovej štatistike klubov Pk Martin obsadil 16. miesto.

Bronz si vybojovala Ema Mária Chromiaková v disciplíne 100 motýlik.

Cieľom M SR Open bolo pre plavcov Pk Martin okrem zlepšenia si časov aj nominácia na Majtrovstvá Európy juniorov – MEJ a nominácia na Európsku olympiádu mládeže - EYOF. Na obe súťaže ide zo Slovenska iba 12 plavcov a našim cieľom bolo na M SR podať také výkony,  aby naši najlepší  plavci sa do tejto dvanástky dostali. Tento cieľ sa na týchto majstrovstvách podarilo splniť. Laura Gruchaľáková a Richard Púček sú účastníkmi MEJ a Adam Černák účastníkom EYOF.

Okrem účasti MEJ a EYOF sa v letnej sezóne podarilo splniť  siedmym plavcom výkonnostné limity  pre zaradenie do juniorskej reprezentácie SR. Sú to: Laura Gruchaľáková, Ema Mária Chromiaková, Andrea Horváthová, Natália Novotná, Richard Púček, Richard Reich a Adam Černák.

Letnú sezónu 2023 považujem doteraz za  najlepšiu v celej histórii činnosti PK Martin.

Záver:

Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa plánovaniu a realizácii náročného tréningového procesu zúčastnili a verili, že pomocou neho sa dajú dosiahnuť ozaj výborné výsledky. Sú to predovšetkým tréneri, plavci a ich rodičia.

Poďakovanie patrí aj vedeniu plavárne Sunny v Martine za poskytnutie potrebných tréningových hodín, aj mestu Martin za dotáciu, ktorá pomohla pri úhrade prenájmu bazénu Sunny.

Spracoval: Jiří Mikoláš