fcb
Články
ZHODNOTENIE LETNEJ SEZÓNY 2022.
Autor: | 03. 07. 2022Prečítaný: 706x

Vyvrcholením letnej plaveckej sezóny 2022 pre plavcov Plaveckého klubu Martin boli majstrovstvá SR vo všetkých vekových kategóriách.

Žiaci súťažili v Banskej Bystrici od 10.6 do 12.6.2022. Pretekov sa zúčastnilo 414 plavcov z 58 klubov.

Juniori a seniori súťažili v Poprade od 24.6. do 26.6. 2022 v počte 339 plavcov z 52 klubov.

Martinskí plavci sa na tieto preteky v záverečnej fáze pripravovali na sústredeniach.

Prvú časť sústredení sme zrealizovali v domácich podmienkach krytej plavárne Sunny a druhú na 50 m bazénoch. Žiaci trénovali v Banskej Bystrici a juniori v stredisku pre vrcholový šport v Šamoríne.

Výsledky – M SR žiakov

Martinský klub reprezentovalo 10 žiakov z tréningovej skupiny VPŽ 1 , 4 žiaci zo skupiny VPŽ 2 a jeden žiak skupiny VP1. Celkovo žiaci získali 30 medailí (10 zlatých, 14 strieborných a 6 bronzových).

Najúspešnejším plavcom PK Martin na týchto majstrovstvách bola Stela Vytykačová.

Titul majsterky SR získala v šiestich individuálnych disciplínach a to 200 m v.sp., 400 m v.sp., 800 m v.sp., 200 m motýlik, 200 m polohový pretek a 400 m polohový pretek. K tomu pridala ešte 2 zlaté za účasť vo víťazných štafetách.

Stela vybojovala aj striebro (100 m motýlik) a bronz (50m v.sp.)

Kristína Novinská vybojovala 6 strieborných (200m v.sp., 400 m v.sp., 800 m v.sp., 100 m prsia, 200 m prsia a 200 m motýlik) a 2 bronzové medaile (200 m polohový pretek a 400 m polohový pretek). Bola členkou oboch víťazných štafiet, čím si pripísala aj 2 zlaté medaile.

Tea Hlavajová získala titul majsterky SR v disciplíne 200 m polohový pretek, k tomu pridala 1 x striebro (400 m v.sp.) a 2 x bronz (200 m znak a 100 m motýlik).

David Reich bol našim najúspešnejším chlapcom. Titul majstra SR získal v disciplíne 200 m znak. Ďalej získal 4 x striebro (100 m znak, 200 m motýlik, 200 m polohový pretek a 400 m polohový pretek) a 1 x bronz (100m motýlik). David bol aj členom oboch víťazných štafiet, za čo získal ďalšie 2 zlaté medaile.

Oliver Ondroušek si vyplával striebornú medailu v disciplíne 200 m znak.

Marek Machovčák  bol druhý (strieborná medaila) v disciplíne 100 m motýlik.

PK Martin zvíťazil v oboch mix štafetách (4 x 100 v.sp. a 4 x 100 polohový pretek) v zložení Vytykačová, Novinská, Reich a Berník.

Gomolová, Viludová, Horváthová a Berník zaplávali pekné osobné rekordy. Hlavne Gomolová, ktorá sa umiestnila v silnej konkurencii na 5. mieste v 400m polohový pretek.

Plavci z VPŽ 2 (Poloncová, Šmidová, Minek a Rovnianek ) medailové umiestnenie nemali, ale fakt, že sa na M SR kvalifikovali a zaplávali aj dobré osobáky, svedčí o výraznom zlepšení tréningového procesu v tejto skupine v poslednom období.

Matej Liptai z VP1 síce plával osobáky, ale na medaile to nestačilo. Jeho výkonnosť bola ovplyvnená zdravotnými problémami, ktoré mali negatívny dopad na záver prípravy.

Výsledky – M SR Open a juniorov

Martinský klub reprezentovalo 8 plavcov – juniorov z tréningovej skupiny VP1. Celkovo sme získali 26 medailí (7 zlatých, 8 strieborných a 11 bronzových), o čo sa pričinilo 7 plavcov.

Je potešiteľné, že aj v kategórii OPEN,  t.j. v konkurencii aj so seniormi sme získali 5 medailí. Richard Púček získal jednu zlatú (200 m motýlik), jednu striebornú (400 m v.sp.) a jednu bronzovú medailu.(400 polohový pretek).

Richard Reich v kategórii OPEN vyplával bronz (200 m motýlik) a Laura Gruchaľáková tiež bronz (200 m polohový pretek).

Nováčik v skupine VP 1  Ema Hunčíková síce medailu nezískala, ale jej 5. miesto v disciplíne 200m motýlik je vynikajúci výsledok, ak beriem v úvahu že na preteky nastupovala s druhým najslabším časom v tejto disciplíne.

Najpôsobivejším pretekom pre martinských plavcov bola disciplína 200m motýlik, keď všetky tri juniorské medaile putovali do Martina. Zvíťazil Richard Púček, Richard Reich bol druhý a Adam Černák tretí. Richard Púček v popoludňajšom finále na 200 m Motýlik svoj čas ešte vylepšil o viac ako 3 sekundy a zvíťazil aj v kategórii OPEN.

Richardovi Púčekovi tieto majstrovstvá SR naozaj vyšli. Zvíťazil ešte v disciplínach 400 m polohový pretek a 400 v.sp.. Druhý skončil v disciplíne 100m motýlik a tretí v disciplíne 200m v.sp.

Richard Púček sa svojimi dosiahnutými časmi nominoval na EYOF (európska olympiáda mládeže) kde bude reprezentovať SR v disciplínach 200m motýlik, 400m polohový pretek a 400 m v.sp. Richard je už piatym martinským plavcom, ktorý sa nominoval na túto významnú medzinárodnú športovú udalosť. (Predtým to boli: Patrícia Mižúrová, Miroslava Záborská, Adam Černek a Jana Mižúrová)

Richard Reich taktiež postúpil do finále na 200m motýlik a bol tretí v kategórii OPEN. Tretiu juniorskú medailu (striebro) Richard vybojoval na 800 m v.sp.

Adam Černák okrem bronzovej medaile na 200m motýlik vybojoval ďalší bronz v disciplíne 400m polohový pretek.

Martin Eduard Miškuf získal dve bronzové medaile a to v disciplínach 50m prsia a 100m prsia. V popoludňajšom finále zaplával svoje najlepšie osobné výkony vo všetkých troch prsiarskych disciplínach.

Laura Gruchaľáková zvíťazila v disciplíne 200 m polohový pretek a v popoludňajšom finále v kategórii Open v tejto disciplíne bola tretia. Striebro vybojovala v disciplíne 400 m polohový pretek a bronz na 50 m prsia.

Petra Kudlačová zvíťazila v disciplínach 100 m motýlik aj 200 m motýlik. V disciplíne 50 m motýlik bola tretia.

Natália Novotná bola druhá v disciplíne 400 m polohový pretek  a tretia na 200 m polohový pretek.

V polohovej mix štafete 4 x 100 m  plavci Pk Martin v zložení Gruchaľáková, Miškuf, Kudlačová a Púček získali striebornú medailu.

Podobne, v mix štafete 4 x 100 m v.sp. naša  štafeta v zložení Púček, Gruchaľáková, Novotná a Reich získala striebornú medailu.

Záverom by som sa chcel poďakovať plavcom – účastníkom MSR, za pozitívny postoj k zvládaniu náročného tréningovému procesu a vieru, že to čo robíme, má zmysel a prinesie to aj výsledky.

Rodičom týchto plavcov taktiež ďakujem za spoluprácu, a to hlavne v oblasti zabezpečenia podpory a regenerácie svojich detí počas ich pobytu doma. V tejto oblasti, až na výnimky, registrujem pokrok a dosiahnuté výsledky na týchto M SR sú toho dôkazom, lebo dobré výsledky môžeme čakať iba od dobre trénovaného, zdravého a hlavne oddýchnutého plavca.

Súčasne ďakujem vedeniu plavárne Sunny ako aj zamestnancom za poskytnutie dostatku tréningových hodín a priateľskú atmosféru počas tréningov. Verím, že aj technické problémy sa podaria vyriešiť a kvalita vody a ovzdušia na bazéne sa podstatne vylepšia.

Novú sezónu zahájime niekedy v auguste v závislosti od toho, kedy sa krytá plaváreň otvorí a poprípade aj od toho, či sa podarí zabezpečiť „rozbehové sústredenie“ pred Štúrovskými Stovkami.