Zhodnotenie letnej sezóny 2019
Autor: | 26. 07. 2019Prečítaný: 226x / Komentáre: 0x
Úspešná letná sezóna 2019 ukončená

Úspešná letná sezóna 2019 ukončená nomináciou Jany Mižúrovej na európsku olympiádu mládeže (EYOF) v Baku a splnením limitov na svetovú univerziádu Adamom Černekom .

Vyvrcholením letnej plaveckej sezóny pre väčšinu našich plavcov  bola séria letných  majstrovstiev Slovenska pre všetky vekové kategórie a pre Adama Černeka naviac niekoľko štartov v zahraničí a pre Janku Mižúrovú účasť na EYOF v Baku.

Plavci PK Martin sa na tieto preteky už tradične pripravovali na sústredeniach v maďarskom Komárome.

Medailové umiestnenia, poprípade umiestnenia v prvej päťke v SR z jednotlivých majstrovstiev boli nasledovné:

Majstrovstvá SR mladších žiakov sa uskutočnili 7. až 9.6.2019 v Štúrove.

Naši plavci celkovo získali 10 medailí. ( 5 x striebro, 5 x bronz )

Natália Novotná  štartovala v deviatich disciplínach a vo všetkých sa umiestnila do piateho miesta. Štyri strieborné medaile vybojovala v disciplínach  800 v.sp., 400 polohový pretek, 100 prsia a 200 prsia.

Adam Černák  štartoval v šiestich disciplínach pričom v piatich sa umiestnil do 5. miesta. V disciplíne 200 motýlik získal striebro a v disciplínach 100 motýlik a 400 polohové preteky získal bronz.

Veľmi dobre plávala aj Sophie Haviarová. Získala 2 x 4. miesto (100 prsia a 400 polohové preteky) a 1 x 5. miesto (200 prsia). Vzhľadom na to, že trénuje relatívne krátko, jej výkony sú veľmi sľubné.

V štafetách naše plavkyne získali 2 bronzové medaile v zložení Spišáková, Haviarová, Novotná a Kmeťová a to štafetách 4 x 100 v.sp. a 4 x 100 polohová štafeta. V kombinovanej polohovej štafete zloženej z dvoch chlapcov - Černák, Liptai a dvoch dievčat - Spišáková, Novotná sa tiež podarilo vybojovať bronzovú medailu.

Majstrovstvá SR starších žiakov sa uskutočnili 21. až 23.6.2019 v Košiciach.

Naši plavci celkovo získali 15 medailí.  ( 6 x zlato, 7 x striebro, 2 x bronz )

Laura Gruchaľáková, štartovala v siedmych disciplínach a v šiestich disciplínach medailovala.

Titul majsterky SR získala v troch disciplínach

( 100 prsia, 200 polohové preteky a 400 polohové preteky), striebro v dvoch disciplínach ( 200 prsia a 100 motýlik ) a bronz v jednej disciplíne (200 motýlik).

Richard Púček štartoval v ôsmych disciplínach a v šiestich medailoval.

Titul majstra SR získal v dvoch disciplínach ( 100 motýlik a 200 polohové preteky ) a  striebro v štyroch disciplínach ( 200 v.sp., 100 znak, 400 polohové preteky a 200 motýlik ).

Petra Kudlačová štartovala v deviatich disciplínach a v dvoch medailovala.

Titul majsterky SR získala v disciplíne 200 motýlik k čomu pridala ešte bronz v  disciplíne 100 motýlik.

Alica Palovičová štartovala v piatich disciplínach pričom získala jednu striebornú medailu a to v disciplíne 800 v.sp..

Piate miesto v disciplíne 100 prsia si vybojoval Martin Eduard Miškuf.

Majstrovstvá SR  juniorov sa uskutočnili 31.5. až 2.6.2019 v Bratislave.

Naši plavci celkovo získali 11 medailí. ( 4 x zlato, 4 x striebro, 3 x bronz )

Jana Mižúrová štartovala v šiestich disciplínach a v piatich medailovala.

( 100 prsia, 200 polohové preteky a 200 prsia), striebro v jednej disciplíne (50 prsia) a bronz tiež v jednej disciplíne (400 polohové preteky). Jej dosiahnuté časy v disciplínach 100 a 200 prsia znamenali  nomináciu  na EYOF v Baku.

Alexandra Mišíková štartovala v ôsmych disciplínach a v piatich medailovala.

Titul majsterky SR získala v jednej  disciplínach (200 motýlik), striebro v troch disciplínach (800 v.sp., 1500 v.sp. a 100 motýlik) a bronz v jednej disciplíne (50 motýlik).

Zuzana Klinerová štartovala v šiestich disciplínach a v disciplíne 200 prsia vybojovala bronzovú medailu.

Štvrté miesto si vybojoval Jakub Viluda (400 polohové preteky) a piate miesto Karolína Salcerová ( 400 polohové preteky).

Majstrovstvá SR  OPEN  sa uskutočnili 14. až 16.6.2019 v Žiline.

Naši plavci celkovo získali 13 medailí. ( 9 x zlato, 3 x striebro, 1 x bronz )

Adam Černek plával veľmi dobre. Opakovane splnil limit na svetovú univerziádu. Štartoval v šiestich disciplínach a vo všetkých medailoval.

Titul majstra SR  Open získal v štyroch disciplínach ( 50 znak, 100 znak, 200 znak a 200 polohové preteky) a striebro v dvoch disciplínach (800 v.sp. a 400 polohové preteky).

Titul majstra SR  (v rámci slovenských zúčastnených plavcov)získal v piatich disciplínach ( 50 znak, 100 znak, 200 znak, 200 polohové preteky a 400 polohové preteky) a striebro v disciplíne 800 v.sp..

Alexandra Mišíková štartovala v šiestich disciplínach a vo všetkých sa dostala do finále. Bronzovú medailu získala v disciplíne 200 motýlik. (v rámci slovenských zúčastnených plavcov)

Majstrovstvá SR v diaľkovom plávaní (bazén)  8.3.2019 Bratislava

Alica Palovičová  v disciplíne 5000 m v.sp. (plávalo sa v 50 m bazéne) vybojovala striebornú medailu.

Majstrovstvá SR v diaľkovom plávaní (otvorená voda)  29.6.2019 Bratislava

Alica Palovičová  v disciplíne 5000 m v.sp. (plávalo sa na jazere) vybojovala striebornú medailu.

ZHRNUTIE

PK Martin na  letných majstrovstvách SR  v roku 2019 získal celkom 51 medailí z toho 19 zlatých, 21 strieborných a 11 bronzových. Oproti roku 2018 keď na letných M SR Pk Martin získal 32 medailí je to výrazné zlepšenie.

V každej vekovej kategórii máme plavcov (medailistov na M-SR), ktorí patria do absolútnej špičky v SR.

V kategórii mladších žiakov sú to Adam Černák a Natália Novotná.

V kategórii starších  žiakov je to Laura Gruchaľáková, Richard Púček, Petra Kudlačová a Alica Palovičová.

V kategórii seniorov a  juniorov sú to Adam Černek (seniorský reprezentant SR), Jana Mižúrová (juniorská reprezentantka SR), Alexandra Mišíková a Zuzana Klinerová .

V súčasnosti najviac zviditeľňuje  PK Martin  Adam Černek a Jana Mižúrová.

Verím, že aj v plaveckom roku 2019/2020  budeme výsledky naďalej zlepšovať. Nebude to však jednoduché. Adam Černek nám bude po odchode do USA chýbať a tým nemyslím len jeho výkonnosť. Úroveň slovenského plávania hlavne v žiackych a juniorských kategóriach sa rýchlo zlepšuje a nebude  ľahké udržať sa medzi najlepšími.  Budeme (plavci , rodičia a tréneri ) potrebovať veľa zdravia, životnej  energie, vzájomnej úcty, pochopenia, tolerancie a motivácie, aby sme to spoločne opäť dokázali.

Na záver by som rád (a verím že aj ostatní, čo ho poznajú) poprial Adamovi Černekovi veľa zdravia a elánu, aby mu jeho život v USA priniesol  aspoň takú spokojnosť zo športu a štúdia akú prežíval doteraz.

Spracoval: Jiří Mikoláš